Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Wiosenna ochrona zbóż  i rzepaku – uzupełnienie

Na pszenżycie, jęczmieniu i pszenicy ozimej na pochwach liściowych coraz mocniej widać objawy chorób podstawy źdźbła oraz w zależności od odmian jest bardzo duże porażenie mączniakiem prawdziwym (zdjęcie). Na jęczmieniach i żytach na dolnych liściach jest duże porażenie rdzą (zdjęcie). Na życie spore porażenie rynchosporiozą (zdjęcie). Na pszenicach ozimych występuje septorioza paskowana liści. Chorobie tej będą sprzyjać wysoka wilgotność powietrza i opady deszczu. Jest to jedna z najważniejszych chorób liści pszenicy.  Do zwalczania tych chorób odpowiednie będą środki: Delaro Forte, Zestaw: Duett na Start (Empartis + Flexity), Input Triple, Zestaw Leander Complex Pak (Leander 750 EC+ Poleposition 300 EC), Moc-Legenda 250 EC (odpowiednik Prosaro 250 EC), Promino 300 EC/Protendo 300 EC  (s.a. protiokonazol – 300g/l), Turbo Pak (Tern + Plexeo 60 EC) i inne według potrzeb. Fungicyd Merces  50 EW (s.a. cyflufenamid – 50g/l substancja w środku Kendo 50 EW) to środek na mączniaka prawdziwego, również w sadach i winorośli.

Uwaga: środki zawierające substancję czynną prochloraz decyzją Komisji UE będą wycofane ze stosowania, ostateczna data stosowania to 01.10.2023 rok.

Jeszcze raz o niedoborze siarki w glebie, który uwidacznia się nie tylko w rzepakach ale również w pszenicach. Na polu produkcyjnym stosowano saletrosan 26 w dawce 200 kg/ha i w ramach porównania saletrę amonową w dawce 200 kg/ha. Mimo większej dawki azotu z saletry pszenica jest żółtawa, brakuje siarki. Inne doświadczenie łanowe z Kizerytem w dawce 100 kg/ha potwierdziło niedobór siarki w glebie. Pszenica po Kizerycie jest ciemnozielona. Niedobór siarki objawia się na nowych, młodych przyrostach a niedobór magnezu na starych liściach. W ostatnich latach pogłębia się problem z niedoboru siarki w glebie, szczególnie w uprawie rzepaku czy roślin siarkolubnych ale także w pszenicach. Na przyszłość Kizeryt lub siarczan magnezu należałoby stosować przed rozpoczęciem wegetacji, w lutym. Na teraz, interwencyjnie można dokarmić dolistnie siarczanem magnezu, ADOB Siarka, Nitron-S.

Mamy jeszcze dobry moment na korektę zachwaszczenia w zbożach ozimych. Do zabiegów na chwasty dwuliścienne polecamy: Corida /Helmstar 75 WG + Hexypyr 200 EC lub inne środki według potrzeb.

Na niektórych odmianach rzepaku na dolnych liściach jest bardzo duże porażenie suchą zgnilizną kapustnych (zdjęcie). Przy obecnej wilgotnej pogodzie, wilgotnej glebie a jednocześnie ciepłej temperaturze powietrza będzie poważny problem w ochronie rzepaku. Należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę rzepaku przed skutkami tej choroby. Zabieg ten byłby przed właściwym zabiegiem na zgniliznę twardzikową w fazie pełni kwitnienia rzepaków. Do ograniczania  suchej zgnilizny kapustnych polecamy: Amistar Gold Max lub mieszanina Amistar/Tazer/Korazzo 250SC z Wezen 250 EC, Orius Extra 250 EW/Tebu 250 EW, Tilmor 240 EW/Kallarat 240 EC.

 

 Na rzepakach występują słodyszki rzepakowe, które uszkadzają pąki kwiatowe (zdjęcie). W rejonie Księżego Lasu nie ma dużego występowania słodyszków ale każdy powinien sprawdzić na własnych polach bo docierają do mnie informacje o bardzo dużym występowaniu. Do zwalczania słodyszków polecamy pyretroidy: Deka 2,5 EC/Decis Mega 50 EW, Kaiso 050 EG/Karate Zeon 050 CS, Nexide  60 CS, Trebon 30 EC lub środki z grupy neonikotynoidów np. Carnadine 200 SL, Mospilan 20 SP, Inazuma 130 WG.

W załączeniu odczyty temperatury gleby (lekkiej) w Księżym Lesie z dnia 19.04, godz. 8.10. na głębokości 5 cm: 7oC, 10 cm: 7,5oC, 18 cm 8oC. W dniu 17.04. na głębokości 10 cm odnotowano temperaturę 10,5oC. W słoneczne dni jest tendencja odwrotna czym głębiej, tym gleba chłodniejsza. Obecnie kwitną mniszki lekarskie popularnie zwane mleczami czyli jest to początek fenologicznego terminu siewu kukurydzy. Gdy kwitnie wiśnia i zakończy kwitnienie klon to oznacza fenologiczny termin siewu soi.

W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.

GreenAmin –  nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.

GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.

oraz nowości w postaci preparatów mikrobiologicznych zawierających bakterie Bacillus:

Green-BioNPRoot – preparat mikrobiologiczny (zawiera dodatkowo grzyb pożyteczny: Trichoderma) poprawiający stan mikrobiologiczny gleby oraz zwiększający dostępność azotu i fosforu.

Green Bio-Azot – preparat mikrobiologiczny do poprawy odżywiania roślin azotem.