Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Zabiegi w zbożach i rzepaku

Firma Agrocentrum dla naszych klientów przesyła informacje: Poniżej wyniki z obserwacji polowych na polach w powiecie strzeleckim: Pszenice ozime są w fazie I kolanka  (BBCH: 31) a niektóre odmiany siane w terminie optymalnym zbliżają się do fazy II kolanka. Pszenżyta są bardziej rozwinięte od pszenic a szczególnie jedna z odmian oferowanych przez naszą firmę tj. odmiana Tadeus. Tadeus jest już fazie II kolanka  (BBCH: 32)

Na pszenżycie, jęczmieniu i pszenicy ozimej na pochwach liściowych coraz mocniej widać objawy chorób podstawy źdźbła oraz coraz większy rozwój mączniaka prawdziwego. Na pszenicach ozimych są pierwsze objawy septoriozy paskowanej liści. Chorobie tej będą sprzyjać wysoka wilgotność powietrza i opady deszczu. Jest to jedna z najważniejszych chorób liści pszenicy. 

Do zwalczania tych chorób odpowiednie będą środki: Delaro 325 SC,  Zestaw: Revyflex (Revycare + Flexity), Zestaw: Duett na Start (Empartis + Flexity), Input Triple, Mondatak 450 EC/Mirage 450 EC, Moc-Legenda 250 EC (odpowiednik Prosaro 250 EC), Promino 300 EC/Protendo 300 EC  (s.a. protiokonazol – 300g/l), Turbo Pak, (Tern 750 EC + Plexeo 60 EC), Unix  75 WG, Wirtuoz 520 EC, Zamir 400 EW i inne według potrzeb. Fungicyd Merces  50 EW (s.a. cyflufenamid – 50g/l substancja jest w środku Kendo 50 EW) to środek na mączniaka prawdziwego, również w sadach i winorośli.

Uwaga: środki zawierające substancję czynną prochloraz decyzją Komisji UE będą wycofane ze stosowania w związku z tym mogą być jeszcze w sprzedaży do 01.10.2022 roku a stosowane do 01.10.2023 roku.

Mamy jeszcze dobry moment na korektę zachwaszczenia w zbożach ozimych. Do zabiegów na chwasty dwuliścienne polecamy: Corida /Helmstar 75 WG + Hexypyr 200 EC lub inne środki według potrzeb.

Do skracania zbóż polecamy: Modan/Moddus/Power Grain (s.a. trineksapak etylu-250 g/l), Calma (s.a. trineksapak etylu-175 g/l), Fabulis OD (s.a. proheksadion wapnia-50 g/l), Medax Max (s.a. proheksadion wapnia-50 g/kg i trnieksapak etylu 75 g/kg), Stabilan 750 SL (s.a. chlorek chlomekwatu-750 g/l), Cerone 480 SL/Grassrooter (s.a. etefon-480 g/l) i Ephon Top 660 SL (s.a. etefon-660 g/l)

Na niektórych odmianach rzepaku na dolnych liściach jest bardzo duże porażenie suchą zgnilizną kapustnych . Przy obecnej wilgotnej pogodzie, wilgotnej glebie a jednocześnie ciepłej temperaturze powietrza będzie poważny problem w ochronie rzepaku. Należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę rzepaku przed skutkami tej choroby. Komunikaty dot. suchej zgnilizny kapustnych wysyłane były 16.03 i 25.03. i 12.04. Zabieg ten byłby przed właściwym zabiegiem na zgniliznę twardzikową w fazie pełni kwitnienia rzepaków. Rzepaki są w różnych fazach, generalnie w pąkowaniu (BBCH: 55-59) w zależności od odmiany i wykonywania regulacji.

Do ograniczania  suchej zgnilizny kapustnych polecamy: Amistar Gold Max lub mieszanina Amistar/Tazer/Korazzo 250SC z Wezen 250 EC lub Orius Extra 250 EW. Komunikat na zgniliznę twardzikową będzie w późniejszym terminie po wykryciu owocników (apotecji) tego grzyba na powierzchni gleby.

W załączeniu wyniki odczytu temperatury gleby (lekkiej) w Księżym Lesie. 5 cm: 10oC, 10 cm: 7,5oC, 18 cm 6oC. Kwitnie wiśnia i kończy kwitnienie klon to oznacza fenologiczny termin siewu soi.

W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.

GreenAmin –  nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.

GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.