Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Wiosenna ochrona w zbożach

Podobnie jak w zeszłym roku optymalne warunki do wykonywania zabiegów ochrony roślin są dość rzadkie, raz w tygodniu. Widać z tego, że należy wykorzystywać pojedyncze dni z dobrą pogodą bo później może zabraknąć czasu na zabiegi w optymalnych terminach. Wczoraj i dzisiaj tj. 11-12.04. po ocenie plantacji zbóż w powiecie strzeleckim należałoby wykonywać zabiegi:

  • W jęczmieniu ozimym który jest w fazie BBCH 31 czyli tworzeniem się pierwszego kolanka.
  • W pszenżycie ozimym który jest w fazie 31 czyli tworzeniem się pierwszego kolanka.
  • W niektórych odmianach pszenicy które są w fazie BBCH 30 i idą w stronę pierwszego kolanka (BBCH: 31). Z naszych odmian w tej fazie są: KWS Donovan, Gentleman i Symetria.

Do skracania zbóż polecamy: Modan/Moddus/Power Grain (s.a. trineksapak etylu-250 g/l), Calma (s.a. trineksapak etylu-175 g/l), Fabulis OD (s.a. proheksadion wapnia-50 g/l), Medax Max (s.a. proheksadion wapnia-50 g/kg i trineksapak etylu 75 g/kg), Stabilan 750 SL (s.a. chlorek chlomekwatu-750 g/l), Cerone 480 SL/Grassrooter (s.a. etefon-480 g/l) i Ephon Top 660 SL (s.a. etefon-660 g/l)

 Na pszenżycie, jęczmieniu i pszenicy ozimej są widoczne na pochwach liściowych pierwsze objawy chorób podstawy źdźbła oraz początek rozwoju mączniaka prawdziwego. Na pszenicach ozimych są pierwsze objawy septoriozy paskowanej liści (zdjęcie). Chorobie tej będą sprzyjać wysoka wilgotność powietrza i opady deszczu. Jest to jedna z najważniejszych chorób liści pszenicy.

Do zwalczania tych chorób odpowiednie będą środki: Delaro 325 SC,  Zestaw: Revyflex (Revycare + Flexity), Zestaw: Duett na Start (Empartis + Flexity), Input Triple, Mondatak 450 EC/Mirage 450 EC, Moc-Legenda 250 EC (odpowiednik Prosaro 250 EC), Promino 300 EC/Protendo 300 EC  (s.a. protiokonazol – 300g/l), Unix  75 WG i inne według potrzeb. Fungicyd Merces  50 EW (s.a. cyflufenamid – 50g/l substancja jest w środku Kendo 50 EW) to środek na mączniaka prawdziwego, również w sadach i winorośli.

Uwaga: środki zawierające substancję czynną prochloraz decyzją Komisji UE będą wycofane ze stosowania w związku z tym mogą być jeszcze w sprzedaży do 01.10.2022 roku a stosowane do 01.10.2023 roku.

Należy zwrócić uwagę na zachwaszczenie w zbożach ozimych, tak aby móc wykonać zabieg herbicydowe w optymalnym terminie. Pszenice są w fazie początku strzelania w źdźbło, BBCH: 30.

Do zabiegów na chwasty dwuliścienne polecamy: Corida /Helmstar 75 WG + Hexypyr 200 EC lub inne środki według potrzeb.

Na ostatnim zdjęciu liści rzepaku widać nowe objawy – plamki suchej zgnilizny kapustnych. Przy obecnej wilgotnej pogodzie, wilgotnej glebie a jednocześnie dość ciepłej temperaturze powietrza będzie poważny problem w ochronie rzepaku. Należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę rzepaku przed skutkami tej choroby. Komunikaty dot. suchej zgnilizny kapustnych wysyłane były 16.03 i 25.03.

W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.

GreenAmin –  nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.

GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.