Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Zabiegi zalecane dla rzepaku i żyta

Obserwowany jest początek nalotu pryszczarka kapustnika na plantacje rzepaków. Szkodliwość pryszczarka kapustnika polega na tym, że larwy żerując w łuszczynie powodują pękanie łuszczyny i osypywanie się nasion oraz przyczyniają się czasami do żerowania ptaków na tak zaatakowanych rzepakach. Pryszczarek zaczyna składać jaja do łuszczyn wielkości od 1.5 cm. W załączeniu zdjęcie pryszczarka odłowionego do żółtego naczynia.

 Pojawiły się w dużych ilościach apotecja zgnilizny twardzikowej. Z apotecjów-owocników wylatują zarodniki, które osiadają na płatkach kwiatowych rzepaku. Płatki kwiatowe są pożywką dla tego patogena. Na zgniliznę twardzikową stosuje się środki grzybobójcze profilaktycznie, przed wylotem zarodników tej choroby. W załączeniu zdjęcie – dla dociekliwych – apotecjów (owocników) zgnilizny twardzikowej z 10.05.2021 roku.

UWAGA: Przy sygnalizacji, należy również wziąć pod uwagę, że Strzelce Opolskie to nie jest tak ciepły rejon Niziny Śląskiej jak powiat krapkowicki czy opolski. Strzelce Opolskie leżą na granicy Równiny Śląskiej i Wyżyny Śląskiej. Strzelce Opolskie leżą na wysokości 220-230 m n.p.m. Księży Las k. Strzelec Op. już na wysokości 260-270 m n.p.m. a Krapkowice 160-170 m. n.p.m. Z geografii jest taka zależność, że na każde 100 metrów wysokości względnej temperatura powietrza obniża się o ok. 0,75oC.

Przy obecnej pogodzie bardzo intensywnie  rozwijają się rzepaki i zboża, jeden dzień to naprawdę bardzo duża różnica w fazach rozwojowych roślin!

Większość gospodarstw jest po pierwszym zabiegu grzybobójczym w zbożach ozimych tzw. T1. W miejscach nieopryskanych fungicydami widoczne jest coraz większe porażenie septoriozą liści. Przy obecnej pogodzie wilgoci w glebie oraz łanie zbóż będzie mocno rozwijać się ta choroba. Proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na septoriozę liści. Kolejną ważną chorobą jest rdza brunatna i żółta.

Żyto populacyjne jest w fazie liścia flagowego a nawet wychodzenia pierwszych ości. Informacja do wykonywania ostatnich zabiegów dokracania oraz zabiegów grzybobójczych szczególnie na rynchosporiozę oraz rdzę brunatną żyta.

W ofercie posiadamy preparaty wspomagające ochronę roślin:

  • GreenOsmo – kondycjoner wody i adiuwant. Preparat przeznaczony do twardej wody oraz zwiększający skuteczność stosowanych środków ochrony roślin.
  • GreenAmin –  nawóz dolistny na bazie aminokwasów (L-aminokwasy), sorbitolu i betainy. Preparat wspomagający wzrost roślin oraz na warunki stresowe roślin.
  • GreenMobisit – nawóz dolistny o właściwościach stymulujących i ochronnych. Jest to unikalny, wysoko skoncentrowany nawóz krzemowy z dodatkiem magnezu, żelaza, boru, wapnia i tytanu.