Aktualności

Aktualności oraz przydatne informacje.

Porady dla rolników – 05.10.2020

Na nowych zasiewach różnych gatunków zbóż ozimych występują mszyce. Podstawowa szkodliwość mszyc w zbożach ozimych, jesienią to przenoszenie wirusów, głównie żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV).  Wirus ten w jęczmieniu ozimym powoduje skarłowacenie roślin, w pszenicy ozimej przebarwienia liści z ograniczeniem plonowania roślin. Ochrona przed wirusami roślin polega na zwalczaniu szkodników przenoszących wirusy.

Na zbożach ozimych występują również w dużych ilościach skoczki, które mogą przenosić wirusa karłowatości pszenicy (WDV).

Na niektórych plantacjach zbóż ozimych żerują gąsienice rolnic. Ciekawostką jest wybieranie rolnic przez ptaki stąd otworki przy roślinach żyta.

Na plantacje rzepaków od pewnego czasu nalatują mszyce oraz rozwijają się pierwsze larwy mszyc po spodniej stronie liści. Ciepła pogoda będzie sprzyjała rozwojowi tego szkodnika.

Do końca września odławiałem duże ilości much śmietki kapuścianej, obecnie mniej ale i tak powyżej progu szkodliwości. Niestety larwy śmietki mocno żerują na korzeniach rzepaków, szczególnie tych wysiewanych dość wcześnie.

Na rzepakach obserwuję kolejne naloty motyli tantnisia krzyżowiaczka z którego larwami są problemy ze zwalczaniem. U nas dopiero drugi zabieg był w miarę skuteczny.

Mimo niewidocznych jeszcze objawów suchej zgnilizny kapustny (Phomy) dobrze by było wykonać zabieg profilaktyczny przeciw tej chorobie a jednocześnie skrócenie rzepaków o ile będzie możliwe wjechanie w pole.

Podsumowując: na szczególną uwagę zasługuje mszyca brzoskwinowa w rzepaku oraz mszyce i skoczki w jęczmieniu i pszenicy.

Z mszycą brzoskwiniową w rzepakach  radziło sobie niewiele środków, skuteczne były Inazuma 130 WG oraz Proteus 110 OD. Substancja tiachlopryd zawarta m.in. środku Proteus 110 OD będzie wycofana z handlu (03.11.2020r.) i stosowania (03.02.2021r.).

Szersze informacje o poszczególnych chorobach czy szkodnikach roślin można uzyskać na stronie internetowej Platformy Sygnalizacji Agrofagów: https://www.agrofagi.com.pl/

Na choroby w rzepaku polecamy: Toprex 375 SC, Caryx 240 SL, Tilmor 240 EC, Tebusha 250 EW i Orius Extra 250 EW.

Na szkodniki polecamy m.in.: Decis Mega 50 EW, Inazuma 130 WG i Karate Zeon 050 CS oraz inne środki ochrony roślin według potrzeb.